The Canadian Islamic Congress - Fed Election'08 - Ridings With Muslim Vote
Rank |
Riding |
% Muslim Population |
City |
Province |
Candidate |
Web Pages |
Candidate/Incumbent |
Party |
1 |
Don Valley West |
14 |
Toronto |
ONTARIO |
John Carmichael |
CANDIDATE |
CON |
|
1 |
Don Valley West |
14 |
Toronto |
ONTARIO |
Georgina Wilcock |
CANDIDATE |
GRN |
|
1 |
Don Valley West |
14 |
Toronto |
ONTARIO |
Rob Oliphant |
CANDIDATE |
LIB |
|
1 |
Don Valley West |
14 |
Toronto |
ONTARIO |
David Sparrow |
CANDIDATE |
NDP |
|
2 |
Don Valley East |
13 |
Toronto |
ONTARIO |
Mary Trapani Hynes |
CANDIDATE |
NDP |
|
2 |
Don Valley East |
13 |
Toronto |
ONTARIO |
Yasmin Ratansi |
INCUMBENT |
LIB |
|
2 |
Don Valley East |
13 |
Toronto |
ONTARIO |
Wayne Clements |
CANDIDATE |
GRN |
|
2 |
Don Valley East |
13 |
Toronto |
ONTARIO |
Eugene McDermott |
CANDIDATE |
CON |
|
3 |
Etobicoke North |
12 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Ali Naqvi |
CANDIDATE |
NDP |
|
3 |
Etobicoke North |
12 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Kirsty Duncan |
CANDIDATE |
LIB |
|
3 |
Etobicoke North |
12 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Nigel Barriffe |
CANDIDATE |
GRN |
|
3 |
Etobicoke North |
12 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Bob Saroya |
CANDIDATE |
CON |
|
4 |
Saint-Laurent-Cartierville |
11 |
St-Laurent |
QUEBEC |
Jerome Rodrigues |
CANDIDATE |
NDP |
|
4 |
Saint-Laurent-Cartierville |
11 |
St-Laurent |
QUEBEC |
Stéphane Dion |
INCUMBENT |
LIB |
|
4 |
Saint-Laurent-Cartierville |
11 |
St-Laurent |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
4 |
Saint-Laurent-Cartierville |
11 |
St-Laurent |
QUEBEC |
Dennis Galiatsatos |
CANDIDATE |
CON |
|
4 |
Saint-Laurent-Cartierville |
11 |
St-Laurent |
QUEBEC |
Jaqcues Lachane |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=0ab54d0b-e4a4-4cd0-b184-1999e3dd64ac |
CANDIDATE |
BQ |
5 |
Scarborough-Guildwood |
11 |
Scarborough |
ONTARIO |
Sania Khan |
CANDIDATE |
NDP |
|
5 |
Scarborough-Guildwood |
11 |
Scarborough |
ONTARIO |
John McKay |
INCUMBENT |
LIB |
|
5 |
Scarborough-Guildwood |
11 |
Scarborough |
ONTARIO |
Alonzo Bartley |
CANDIDATE |
GRN |
|
5 |
Scarborough-Guildwood |
11 |
Scarborough |
ONTARIO |
Chuck Konkel |
CANDIDATE |
CON |
|
6 |
Ottawa South |
11 |
Ottawa |
ONTARIO |
Hijal De Sarkar |
CANDIDATE |
NDP |
|
6 |
Ottawa South |
11 |
Ottawa |
ONTARIO |
David McGuinty |
INCUMBENT |
LIB |
|
6 |
Ottawa South |
11 |
Ottawa |
ONTARIO |
Qais Ghanem |
CANDIDATE |
GRN |
|
6 |
Ottawa South |
11 |
Ottawa |
ONTARIO |
Elie Salibi |
CANDIDATE |
CON |
|
7 |
Papineau |
10 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
NDP |
||
7 |
Papineau |
10 |
Montreal |
QUEBEC |
Justin Trudeau |
CANDIDATE |
LIB |
|
7 |
Papineau |
10 |
Montreal |
QUEBEC |
Ingrid Hein |
CANDIDATE |
GRN |
|
7 |
Papineau |
10 |
Montreal |
QUEBEC |
Mustaque A. Sarker |
CANDIDATE |
CON |
|
7 |
Papineau |
10 |
Montreal |
QUEBEC |
Vivian Barbot |
http://webinfo.parl.gc.ca/MembersOfParliament/ProfileMP.aspx?Key=78562&Language=E |
INCUMBENT |
BQ |
8 |
Mississauga East-Cooksville |
9.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Costa Zafiropoulos |
CANDIDATE |
NDP |
|
8 |
Mississauga East-Cooksville |
9.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Albina Guarnieri |
INCUMBENT |
LIB |
|
8 |
Mississauga East-Cooksville |
9.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Jaymini Bhikha |
CANDIDATE |
GRN |
|
8 |
Mississauga East-Cooksville |
9.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Melissa Bhagat |
CANDIDATE |
CON |
|
9 |
Scarborough Southwest |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Greg Crompton |
CANDIDATE |
CON |
|
9 |
Scarborough Southwest |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Stefan Dixon |
CANDIDATE |
GRN |
|
9 |
Scarborough Southwest |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Michelle Simson |
CANDIDATE |
LIB |
|
9 |
Scarborough Southwest |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Alamgir Hussain |
CANDIDATE |
NDP |
|
10 |
York West |
9.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Julio Manfrini |
CANDIDATE |
NDP |
|
10 |
York West |
9.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Judy Sgro |
INCUMBENT |
LIB |
|
10 |
York West |
9.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Nick Capra |
CANDIDATE |
GRN |
|
10 |
York West |
9.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Kevin Nguyen |
http://www.conservative.ca/?section_id=1051&linkTo=true&districtId=1657 |
CANDIDATE |
CON |
11 |
Scarborough Centre |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Natalie Hundt |
CANDIDATE |
NDP |
|
11 |
Scarborough Centre |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
John Cannis |
http://webinfo.parl.gc.ca/MembersOfParliament/ProfileMP.aspx?Key=78557&Language=E |
INCUMBENT |
LIB |
11 |
Scarborough Centre |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Ela Ng |
CANDIDATE |
GRN |
|
11 |
Scarborough Centre |
9.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Roxanne James |
CANDIDATE |
CON |
|
12 |
Outremont |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Thomas Mulcair |
INCUMBENT |
NDP |
|
12 |
Outremont |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Sébastien Dhavernas |
CANDIDATE |
LIB |
|
12 |
Outremont |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
François Pilon |
CANDIDATE |
GRN |
|
12 |
Outremont |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Lulzim Laloshi |
CANDIDATE |
CON |
|
12 |
Outremont |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Marcela Valdivia |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=6c711a67-c26f-4ca3-a67f-30717c3fe878 |
CANDIDATE |
BQ
|
13 |
Toronto Centre |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
El-Farouk Khaki |
CANDIDATE |
NDP |
|
13 |
Toronto Centre |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Bob Rae |
INCUMBENT |
LIB |
|
13 |
Toronto Centre |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Ellen Michelson |
CANDIDATE |
GRN |
|
13 |
Toronto Centre |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
David Gentili |
http://www.conservative.ca/?section_id=1051&linkTo=true&districtId=1631 |
CANDIDATE |
CON |
14 |
York South-Weston |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Mike Sulivan |
CANDIDATE |
NDP |
|
14 |
York South-Weston |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Alan Tonks |
INCUMBENT |
LIB |
|
14 |
York South-Weston |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Andre Papadimitriou |
CANDIDATE |
GRN |
|
14 |
York South-Weston |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Jake Karns |
CANDIDATE |
CON |
|
15 |
Ottawa West-Nepean |
8.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Marlene Rivier |
CANDIDATE |
NDP |
|
15 |
Ottawa West-Nepean |
8.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
David Pratt |
CANDIDATE |
LIB |
|
15 |
Ottawa West-Nepean |
8.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Francis Coates |
CANDIDATE |
GRN |
|
15 |
Ottawa West-Nepean |
8.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
John Baird |
INCUMBENT |
CON |
|
16 |
Calgary Northeast |
8.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Vinay Dey |
CANDIDATE |
NDP |
|
16 |
Calgary Northeast |
8.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Sanam Kang |
CANDIDATE |
LIB |
|
16 |
Calgary Northeast |
8.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Abeem Ahmad |
CANDIDATE |
GRN |
|
16 |
Calgary Northeast |
8.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Devinder Shory |
CANDIDATE |
CON |
|
17 |
Beaches-East York |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Caroline Alleslev |
CANDIDATE |
CON |
|
17 |
Beaches-East York |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Zoran Markovski |
CANDIDATE |
GRN |
|
17 |
Beaches-East York |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Maria Minna |
INCUMBENT |
LIB |
|
17 |
Beaches-East York |
8.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Marilyn Churley |
CANDIDATE |
NDP |
|
18 |
Westmount-Ville-Marie |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Anne Lagacé Dowson |
CANDIDATE |
NDP |
|
18 |
Westmount-Ville-Marie |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Marc Garneau |
CANDIDATE |
LIB |
|
18 |
Westmount-Ville-Marie |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Claude Genest |
CANDIDATE |
GRN |
|
18 |
Westmount-Ville-Marie |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Guy Dufort |
CANDIDATE |
CON |
|
18 |
Westmount-Ville-Marie |
8.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Charles Larivée |
CANDIDATE |
BQ |
|
19 |
Mississauga-Erindale |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Mustafa Rizvi |
CANDIDATE |
NDP |
|
19 |
Mississauga-Erindale |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Omar Alghabra |
INCUMBENT |
LIB |
|
19 |
Mississauga-Erindale |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Richard Pietro |
CANDIDATE |
GRN |
|
19 |
Mississauga-Erindale |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Bob Dechert |
CANDIDATE |
CON |
|
20 |
Richmond Hill |
7.0 |
Richmond Hill |
ONTARIO |
Chungsen Leung |
CANDIDATE |
CON |
|
20 |
Richmond Hill |
7.0 |
Richmond Hill |
ONTARIO |
Dylan R. J. Marando |
CANDIDATE |
GRN |
|
20 |
Richmond Hill |
7.0 |
Richmond Hill |
ONTARIO |
Bryon Wilfert |
INCUMBENT |
LIB |
|
20 |
Richmond Hill |
7.0 |
Richmond Hill |
ONTARIO |
Wess Dowsett |
CANDIDATE |
NDP |
|
21 |
Mississauga-Brampton South |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
http://www.mississaugaelections.com/content/mississauga-brampton-south |
CANDIDATE |
NDP |
|
21 |
Mississauga-Brampton South |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Navdeep Bains |
INCUMBENT |
LIB |
|
21 |
Mississauga-Brampton South |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Grace Yogaretnam |
CANDIDATE |
GRN |
|
21 |
Mississauga-Brampton South |
7.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Salma Ataullahjan |
CANDIDATE |
CON |
|
22 |
Scarborough-Rouge River |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Ryan Sloan |
CANDIDATE |
NDP |
|
22 |
Scarborough-Rouge River |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Derek Lee |
INCUMBENT |
LIB |
|
22 |
Scarborough-Rouge River |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Atila Nagy |
CANDIDATE |
GRN |
|
22 |
Scarborough-Rouge River |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Jerry Bance |
CANDIDATE |
CON |
|
23 |
Ottawa-Vanier |
7.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Patrick Glémaud |
CANDIDATE |
CON |
|
23 |
Ottawa-Vanier |
7.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Akbar Manoussi |
CANDIDATE |
GRN |
|
23 |
Ottawa-Vanier |
7.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Mauril Bélanger |
INCUMBENT |
LIB |
|
23 |
Ottawa-Vanier |
7.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Trever Hache |
CANDIDATE |
NDP |
|
24 |
Markham-Unionville |
7.0 |
Markham |
ONTARIO |
Nadine Hawkins |
CANDIDATE |
NDP |
|
24 |
Markham-Unionville |
7.0 |
Markham |
ONTARIO |
John McCallum |
INCUMBENT |
LIB |
|
24 |
Markham-Unionville |
7.0 |
Markham |
ONTARIO |
Leonard Aitken |
CANDIDATE |
GRN |
|
24 |
Markham-Unionville |
7.0 |
Markham |
ONTARIO |
Duncan D. Fletcher |
CANDIDATE |
CON |
|
25 |
Scarborough-Agincourt |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Simon Dougherty |
CANDIDATE |
NDP |
|
25 |
Scarborough-Agincourt |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Jim Karygiannis |
INCUMBENT |
LIB |
|
25 |
Scarborough-Agincourt |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Adrian Molder |
CANDIDATE |
GRN |
|
25 |
Scarborough-Agincourt |
7.0 |
Scarborough |
ONTARIO |
Benson Lau |
CANDIDATE |
CON |
|
26 |
Willowdale |
7.0 |
Willowdale |
ONTARIO |
Jake Karns |
CANDIDATE |
CON |
|
26 |
Willowdale |
7.0 |
Willowdale |
ONTARIO |
Lou Carcasole |
CANDIDATE |
GRN |
|
26 |
Willowdale |
7.0 |
Willowdale |
ONTARIO |
Martha Hall Findlay |
INCUMBENT |
LIB |
|
26 |
Willowdale |
7.0 |
Willowdale |
ONTARIO |
Susan Wallace |
CANDIDATE |
NDP |
|
27 |
Saint-Leonard-Saint-Michel |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Laura Colella |
CANDIDATE |
NDP |
|
27 |
Saint-Leonard-Saint-Michel |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Massimo Pacetti |
http://webinfo.parl.gc.ca/MembersOfParliament/ProfileMP.aspx?Key=78624&Language=E |
INCUMBENT |
LIB |
27 |
Saint-Leonard-Saint-Michel |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Frank Monteleone |
CANDIDATE |
GRN |
|
27 |
Saint-Leonard-Saint-Michel |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Luciele LeTourneau |
CANDIDATE |
CON |
|
27 |
Saint-Leonard-Saint-Michel |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Farid Salem |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=911d7bc6-e1d0-4056-a86a-002eae8420d6 |
CANDIDATE |
BQ |
28 |
Windsor West |
6.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Brian Masse |
INCUMBENT |
NDP |
|
28 |
Windsor West |
6.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Larry Horwitz |
CANDIDATE |
LIB |
|
28 |
Windsor West |
6.0 |
Windsor |
ONTARIO |
John Esposito |
CANDIDATE |
GRN |
|
28 |
Windsor West |
6.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Lisa Lumley |
CANDIDATE |
CON |
|
29 |
Ahuntsic |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Maria Mourani |
INCUMBENT |
BQ |
|
29 |
Ahuntsic |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Jean Précourt |
CANDIDATE |
CON |
|
29 |
Ahuntsic |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Lynette Tremblay |
CANDIDATE |
GRN |
|
29 |
Ahuntsic |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Eleni Bakopanos |
CANDIDATE |
LIB |
|
29 |
Ahuntsic |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Alexandra Bélec |
CANDIDATE |
NDP |
|
30 |
Mississauga-Streetsville |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Keith Pinto |
CANDIDATE |
NDP |
|
30 |
Mississauga-Streetsville |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Bonnie Crombie |
CANDIDATE |
LIB |
|
30 |
Mississauga-Streetsville |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Otto Casanova |
CANDIDATE |
GRN |
|
30 |
Mississauga-Streetsville |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Wajid Khan |
INCUMBENT |
CON |
|
31 |
Etobicoke Centre |
6.0 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Axel Kuhn |
CANDIDATE |
CON |
|
31 |
Etobicoke Centre |
6.0 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Marion Schaffer |
CANDIDATE |
GRN |
|
31 |
Etobicoke Centre |
6.0 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Borys Wrzesnewskyj |
INCUMBENT |
LIB |
|
31 |
Etobicoke Centre |
6.0 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Joseph Schwartz |
CANDIDATE |
NDP |
|
32 |
Mount Royal |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Nicolas Thibodeau |
CANDIDATE |
NDP |
|
32 |
Mount Royal |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Irwin Cotler |
CANDIDATE |
LIB |
|
32 |
Mount Royal |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Tyrell Alexander |
CANDIDATE |
GRN |
|
32 |
Mount Royal |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Rafael Tzoubari |
CANDIDATE |
CON |
|
32 |
Mount Royal |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=69dfc160-f097-4c44-8c69-4cf09abd16ec |
INCUMBENT |
BQ |
|
33 |
Pierrefonds-Dollard |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Pierre-Olivier Brunelle |
CANDIDATE |
CON |
|
33 |
Pierrefonds-Dollard |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Shameem Siddiqui |
CANDIDATE |
NDP |
|
33 |
Pierrefonds-Dollard |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Bernard Patry |
INCUMBENT |
LIB |
|
33 |
Pierrefonds-Dollard |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Ryan Young |
CANDIDATE |
GRN |
|
33 |
Pierrefonds-Dollard |
6.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Reny Gagnon |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=e9e61e79-e33b-4193-b1b5-c1e5a7cdd22b |
CANDIDATE |
BQ |
34 |
Toronto-Danforth |
6.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Christina Perreault |
CANDIDATE |
CON |
|
34 |
Toronto-Danforth |
6.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Sharon Howarth |
CANDIDATE |
GRN |
|
34 |
Toronto-Danforth |
6.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Andrew Lang |
CANDIDATE |
LIB |
|
34 |
Toronto-Danforth |
6.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Jack Layton |
INCUMBENT |
NDP |
|
35 |
Mississauga South |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Matt Turner |
CANDIDATE |
NDP |
|
35 |
Mississauga South |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Paul Szabo |
INCUMBENT |
LIB |
|
35 |
Mississauga South |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Richard Laushway |
CANDIDATE |
GRN |
|
35 |
Mississauga South |
6.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Hugh Arrison |
CANDIDATE |
CON |
|
36 |
Bramalea-Gore-Malton |
5.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Jash Puniya |
CANDIDATE |
NDP |
|
36 |
Bramalea-Gore-Malton |
5.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Gurbax Singh Malhi |
INCUMBENT |
LIB |
|
36 |
Bramalea-Gore-Malton |
5.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Mark Pajot |
CANDIDATE |
GRN |
|
36 |
Bramalea-Gore-Malton |
5.0 |
Mississauga |
ONTARIO |
Stella Ambler |
CANDIDATE |
CON |
|
37 |
North Vancouver |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Andrew Saxton |
CANDIDATE |
CON |
|
37 |
North Vancouver |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Jim Stephenson |
http://www.northshoregreens.ca/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=2 |
CANDIDATE |
GRN |
37 |
North Vancouver |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Don Bell |
INCUMBENT |
LIB |
|
37 |
North Vancouver |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Michael Charrois |
CANDIDATE |
NDP |
|
38 |
Burnaby-Douglas |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Bill Siksay |
INCUMBENT |
NDP |
|
38 |
Burnaby-Douglas |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Bill Cunningham |
CANDIDATE |
LIB |
|
38 |
Burnaby-Douglas |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Doug Perry |
CANDIDATE |
GRN |
|
38 |
Burnaby-Douglas |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Ronald Leung |
CANDIDATE |
CON |
|
39 |
Ottawa Centre |
5.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Brian McGarry |
CANDIDATE |
CON |
|
39 |
Ottawa Centre |
5.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Jen Hunter |
CANDIDATE |
GRN |
|
39 |
Ottawa Centre |
5.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Penny Collenette |
CANDIDATE |
LIB |
|
39 |
Ottawa Centre |
5.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Paul Dewar |
INCUMBENT |
NDP |
|
40 |
Burnaby-New Westminster |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Peter Julian |
INCUMBENT |
NDP |
|
40 |
Burnaby-New Westminster |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
|
CANDIDATE |
LIB |
|
40 |
Burnaby-New Westminster |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Carrie-Ann McLaren |
CANDIDATE |
GRN |
|
40 |
Burnaby-New Westminster |
5.0 |
Burnaby |
BRITISH COLUMBIA |
Sam Rakhra |
CANDIDATE |
CON |
|
41 |
Pickering-Scarborough East |
5.0 |
Pickering |
ONTARIO |
George Khouri |
CANDIDATE |
CON |
|
41 |
Pickering-Scarborough East |
5.0 |
Pickering |
ONTARIO |
Jason Becevello |
CANDIDATE |
GRN |
|
41 |
Pickering-Scarborough East |
5.0 |
Pickering |
ONTARIO |
Dan McTeague |
INCUMBENT |
LIB |
|
41 |
Pickering-Scarborough East |
5.0 |
Pickering |
ONTARIO |
Andrea Moffat |
CANDIDATE |
NDP |
|
42 |
Calgary East |
5.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Ian Vaughan |
CANDIDATE |
NDP |
|
42 |
Calgary East |
5.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Bernie Kennedy |
CANDIDATE |
LIB |
|
42 |
Calgary East |
5.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Nathan Coates |
CANDIDATE |
GRN |
|
42 |
Calgary East |
5.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Deepak Obhrai |
INCUMBENT |
CON |
|
43 |
Newton-North Delta |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Teresa Townsley |
CANDIDATE |
NDP |
|
43 |
Newton-North Delta |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Sukh Dhaliwal |
INCUMBENT |
LIB |
|
43 |
Newton-North Delta |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
John Shavluk |
CANDIDATE |
GRN |
|
43 |
Newton-North Delta |
5.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Sandeep Pandher |
CANDIDATE |
CON |
|
44 |
Brampton-Springdale |
4.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Parm Gill |
CANDIDATE |
CON |
|
44 |
Brampton-Springdale |
4.0 |
Brampton |
ONTARIO |
CANDIDATE |
GRN |
||
44 |
Brampton-Springdale |
4.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Ruby Dhalla |
INCUMBENT |
LIB |
|
44 |
Brampton-Springdale |
4.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Mani Singh |
CANDIDATE |
NDP |
|
45 |
Jeanne Le Ber |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Daniel Breton |
CANDIDATE |
NDP |
|
45 |
Jeanne Le Ber |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Christian Feuillette |
CANDIDATE |
LIB |
|
45 |
Jeanne Le Ber |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Véronik Sansoucy |
CANDIDATE |
GRN |
|
45 |
Jeanne Le Ber |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Daniel Beaudin |
CANDIDATE |
CON |
|
45 |
Jeanne Le Ber |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Thierry St-Cyr |
INCUMBENT |
BQ |
|
46 |
Brossard-La Prairie |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Hoang Mai |
CANDIDATE |
NDP |
|
46 |
Brossard-La Prairie |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Alexandra Mendès |
CANDIDATE |
LIB |
|
46 |
Brossard-La Prairie |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Sonia Ziadé |
CANDIDATE |
GRN |
|
46 |
Brossard-La Prairie |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Maurice Brossard |
CANDIDATE |
CON |
|
46 |
Brossard-La Prairie |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Marcel Lussier |
http://webinfo.parl.gc.ca/MembersOfParliament/ProfileMP.aspx?Key=78542&Language=E |
INCUMBENT |
BQ |
47 |
Thornhill |
4.0 |
Thornhill |
ONTARIO |
Peter Kent |
CANDIDATE |
CON |
|
47 |
Thornhill |
4.0 |
Thornhill |
ONTARIO |
Norbert Koehl |
CANDIDATE |
GRN |
|
47 |
Thornhill |
4.0 |
Thornhill |
ONTARIO |
Susan Kadis |
INCUMBENT |
LIB |
|
47 |
Thornhill |
4.0 |
Thornhill |
ONTARIO |
Simon Strelchick |
CANDIDATE |
NDP |
|
48 |
Parkdale-High Park |
4.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Peggy Nash |
INCUMBENT |
NDP |
|
48 |
Parkdale-High Park |
4.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Gerard Kennedy |
CANDIDATE |
LIB |
|
48 |
Parkdale-High Park |
4.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Rob Rishchynski |
CANDIDATE |
GRN |
|
48 |
Parkdale-High Park |
4.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Jilian Saweczko |
CANDIDATE |
CON |
|
49 |
Notre-Dame-de-Grace-Lachine |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Éric Taillefer |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=6db03c4c-ad47-45c4-8ebc-98f25234be29 |
CANDIDATE |
BQ |
49 |
Notre-Dame-de-Grace-Lachine |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Carmine Pontillo |
CANDIDATE |
CON |
|
49 |
Notre-Dame-de-Grace-Lachine |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Jessica Gal |
CANDIDATE |
GRN |
|
49 |
Notre-Dame-de-Grace-Lachine |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Marlene Jennings |
INCUMBENT |
LIB |
|
49 |
Notre-Dame-de-Grace-Lachine |
4.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Peter Deslauriers |
CANDIDATE |
NDP |
|
50 |
London-Fanshawe |
4.0 |
London |
ONTARIO |
Irene Mathyssen |
Irene Mathyssen |
INCUMBENT |
NDP |
50 |
London-Fanshawe |
4.0 |
London |
ONTARIO |
Jacquie Gauthier |
CANDIDATE |
LIB |
|
50 |
London-Fanshawe |
4.0 |
London |
ONTARIO |
Daniel O'Neail |
CANDIDATE |
GRN |
|
50 |
London-Fanshawe |
4.0 |
London |
ONTARIO |
Mary Lou Ambrogio |
CANDIDATE |
CON |
|
51 |
Edmonton-St. Albert |
4.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Brent Rathgeber |
CANDIDATE |
CON |
|
51 |
Edmonton-St. Albert |
4.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Peter Johnston |
CANDIDATE |
GRN |
|
51 |
Edmonton-St. Albert |
4.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Samir Sleiman |
CANDIDATE |
LIB |
|
51 |
Edmonton-St. Albert |
4.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Dave Burkhart |
CANDIDATE |
NDP |
|
52 |
Oak Ridges-Markham |
4.0 |
Oak Ridges |
ONTARIO |
Andy Arifin |
CANDIDATE |
NDP |
|
52 |
Oak Ridges-Markham |
4.0 |
Oak Ridges |
ONTARIO |
Lui Temelkovski |
INCUMBENT |
LIB |
|
52 |
Oak Ridges-Markham |
4.0 |
Oak Ridges |
ONTARIO |
Richard Taylor |
CANDIDATE |
GRN |
|
52 |
Oak Ridges-Markham |
4.0 |
Oak Ridges |
ONTARIO |
Paul Calandra |
CANDIDATE |
CON |
|
53 |
London West |
3.6 |
London |
ONTARIO |
Peter Ferguson |
CANDIDATE |
NDP |
|
53 |
London West |
3.6 |
London |
ONTARIO |
Susan Barnes |
INCUMBENT |
LIB |
|
53 |
London West |
3.6 |
London |
ONTARIO |
Monica Jarabek |
CANDIDATE |
GRN |
|
53 |
London West |
3.6 |
London |
ONTARIO |
Ed Holder |
CANDIDATE |
CON |
|
54 |
Bourassa |
3.6 |
Montreal |
QUEBEC |
Samira Laouni |
CANDIDATE |
NDP |
|
54 |
Bourassa |
3.6 |
Montreal |
QUEBEC |
Denis Coderre |
INCUMBENT |
LIB |
|
54 |
Bourassa |
3.6 |
Montreal |
QUEBEC |
François Boucher |
CANDIDATE |
GRN |
|
54 |
Bourassa |
3.6 |
Montreal |
QUEBEC |
Micheline Allaire |
CANDIDATE |
CON |
|
54 |
Bourassa |
3.6 |
Montreal |
QUEBEC |
Daniel Mailhot |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=aa0c17ac-4a2e-458c-9c71-2b1a7f81e196 |
CANDIDATE |
BQ |
55 |
Surrey North |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Rachid Arab |
CANDIDATE |
NDP |
|
55 |
Surrey North |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Marc Muhammed |
CANDIDATE |
LIB |
|
55 |
Surrey North |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Dan Kashagama |
CANDIDATE |
GRN |
|
55 |
Surrey North |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Dona Cadman |
CANDIDATE |
CON |
|
56 |
Davenport |
3.4 |
Toronto |
ONTARIO |
Peter Ferreira |
CANDIDATE |
NDP |
|
56 |
Davenport |
3.4 |
Toronto |
ONTARIO |
Mario Silva |
INCUMBENT |
LIB |
|
56 |
Davenport |
3.4 |
Toronto |
ONTARIO |
Wayne Scott |
CANDIDATE |
GRN |
|
56 |
Davenport |
3.4 |
Toronto |
ONTARIO |
Theresa Rodrigues |
CANDIDATE |
CON |
|
57 |
EdmontonMill WoodsBeaumont |
3.4 |
Edmonton |
ALBERTA |
Mike Lake |
INCUMBENT |
CON |
|
57 |
EdmontonMill WoodsBeaumont |
3.4 |
Edmonton |
ALBERTA |
David Allan Hrushka |
CANDIDATE |
GRN |
|
57 |
EdmontonMill WoodsBeaumont |
3.4 |
Edmonton |
ALBERTA |
Indira Saroya |
CANDIDATE |
LIB |
|
57 |
EdmontonMill WoodsBeaumont |
3.4 |
Edmonton |
ALBERTA |
Mike Butler |
CANDIDATE |
NDP |
|
58 |
West Vancouver-Sunshine Coast |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Bill Forest |
CANDIDATE |
NDP |
|
58 |
West Vancouver-Sunshine Coast |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Ian Sutherland |
CANDIDATE |
LIB |
|
58 |
West Vancouver-Sunshine Coast |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Blair Wilson |
CANDIDATE |
GRN |
|
58 |
West Vancouver-Sunshine Coast |
3.4 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
John Weston |
CANDIDATE |
CON |
|
59 |
Edmonton East |
3.3 |
Edmonton |
ALBERTA |
Peter Goldring |
INCUMBENT |
CON |
|
59 |
Edmonton East |
3.3 |
Edmonton |
ALBERTA |
Trey Capnerhurst |
CANDIDATE |
GRN |
|
59 |
Edmonton East |
3.3 |
Edmonton |
ALBERTA |
Stephanie Laskoski |
CANDIDATE |
LIB |
|
59 |
Edmonton East |
3.3 |
Edmonton |
ALBERTA |
Ray Martin |
CANDIDATE |
NDP |
|
60 |
Ajax-Pickering |
3.3 |
Ajax |
ONTARIO |
Bala Thavarajasoorier |
CANDIDATE |
NDP |
|
60 |
Ajax-Pickering |
3.3 |
Ajax |
ONTARIO |
Mark Holland |
INCUMBENT |
LIB |
|
60 |
Ajax-Pickering |
3.3 |
Ajax |
ONTARIO |
Mikhel Harilaid |
CANDIDATE |
GRN |
|
60 |
Ajax-Pickering |
3.3 |
Ajax |
ONTARIO |
Rick Johnson |
CANDIDATE |
CON |
|
61 |
Etobicoke-Lakeshore |
3.2 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Liam McHugh-Russell |
CANDIDATE |
NDP |
|
61 |
Etobicoke-Lakeshore |
3.2 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Michael Ignatieff |
INCUMBENT |
LIB |
|
61 |
Etobicoke-Lakeshore |
3.2 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Dave Corail |
CANDIDATE |
GRN |
|
61 |
Etobicoke-Lakeshore |
3.2 |
Etobicoke |
ONTARIO |
Patrick Boyer |
CANDIDATE |
CON |
|
62 |
Eglinton-Lawrence |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Joe Oliver |
CANDIDATE |
CON |
|
62 |
Eglinton-Lawrence |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Andrew James |
CANDIDATE |
GRN |
|
62 |
Eglinton-Lawrence |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Joe Volpe |
INCUMBENT |
LIB |
|
62 |
Eglinton-Lawrence |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Justin Chatwin |
CANDIDATE |
NDP |
|
63 |
Ottawa-Orleans |
3.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Amy O'Del |
CANDIDATE |
NDP |
|
63 |
Ottawa-Orleans |
3.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Marc Godbout |
INCUMBENT |
LIB |
|
63 |
Ottawa-Orleans |
3.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Paul Maillet |
CANDIDATE |
GRN |
|
63 |
Ottawa-Orleans |
3.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Royal Galipeau |
CANDIDATE |
CON |
|
64 |
London North Centre |
3.0 |
London |
ONTARIO |
Steve Holmes |
CANDIDATE |
NDP |
|
64 |
London North Centre |
3.0 |
London |
ONTARIO |
Glen Pearson |
INCUMBENT |
LIB |
|
64 |
London North Centre |
3.0 |
London |
ONTARIO |
Mary Ann Hodge |
CANDIDATE |
GRN |
|
64 |
London North Centre |
3.0 |
London |
ONTARIO |
Paul Van Meerbergen |
CANDIDATE |
CON |
|
65 |
York Centre |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Rochelle Wilner |
CANDIDATE |
CON |
|
65 |
York Centre |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Rosemary Frei |
CANDIDATE |
GRN |
|
65 |
York Centre |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Ken Dryden |
INCUMBENT |
LIB |
|
65 |
York Centre |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Kurtis Baily |
CANDIDATE |
NDP |
|
66 |
Brampton West |
3.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Jagtar Shergill |
CANDIDATE |
NDP |
|
66 |
Brampton West |
3.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Andrew Kania |
CANDIDATE |
LIB |
|
66 |
Brampton West |
3.0 |
Brampton |
ONTARIO |
http://ridings.greenparty.ca/article115.html?&MMN_position=9:9 |
CANDIDATE |
GRN |
|
66 |
Brampton West |
3.0 |
Brampton |
ONTARIO |
Kyle Seeback |
CANDIDATE |
CON |
|
67 |
Calgary-Nose Hill |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Stephanie Sundberg |
CANDIDATE |
NDP |
|
67 |
Calgary-Nose Hill |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Marti Anoush Newman |
CANDIDATE |
LIB |
|
67 |
Calgary-Nose Hill |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
CANDIDATE |
GRN |
||
67 |
Calgary-Nose Hill |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Diane Ablonczy |
INCUMBENT |
CON |
|
68 |
Windsor-Tecumseh |
3.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Debise Ghanam |
CANDIDATE |
CON |
|
68 |
Windsor-Tecumseh |
3.0 |
Windsor |
ONTARIO |
CANDIDATE |
GRN |
||
68 |
Windsor-Tecumseh |
3.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Steve Mastroianni |
CANDIDATE |
LIB |
|
68 |
Windsor-Tecumseh |
3.0 |
Windsor |
ONTARIO |
Joe Comartin |
INCUMBENT |
NDP |
|
69 |
Hamilton Centre |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
David Christopherson |
INCUMBENT |
NDP |
|
69 |
Hamilton Centre |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Helen Wilson |
CANDIDATE |
LIB |
|
69 |
Hamilton Centre |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
John Livingstone |
CANDIDATE |
GRN |
|
69 |
Hamilton Centre |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Leon O'Connor |
CANDIDATE |
CON |
|
70 |
Hamilton Mountain |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Chris Charlton |
INCUMBENT |
NDP |
|
70 |
Hamilton Mountain |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Tyler Banham |
CANDIDATE |
LIB |
|
70 |
Hamilton Mountain |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Stephen E. Brotherston |
CANDIDATE |
GRN |
|
70 |
Hamilton Mountain |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Terry Anderson |
CANDIDATE |
CON |
|
71 |
Laurier-Sainte-Marie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
François Grégoire |
CANDIDATE |
NDP |
|
71 |
Laurier-Sainte-Marie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Sébastien Caron |
CANDIDATE |
LIB |
|
71 |
Laurier-Sainte-Marie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
http://webinfo.parl.gc.ca/MembersOfParliament/ProfileCandidate.aspx?Key=76980&Language=E |
CANDIDATE |
GRN |
|
71 |
Laurier-Sainte-Marie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Charles K. Langford |
CANDIDATE |
CON |
|
71 |
Laurier-Sainte-Marie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=a8e96891-3e5e-4477-9d60-ab634ddcc79b |
INCUMBENT |
BQ |
|
72 |
Kitchener-Waterloo |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
CANDIDATE |
NDP |
||
72 |
Kitchener-Waterloo |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Andrew Telegdi |
INCUMBENT |
LIB |
|
72 |
Kitchener-Waterloo |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Cathy MacLellan |
CANDIDATE |
GRN |
|
72 |
Kitchener-Waterloo |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Peter Braid |
CANDIDATE |
CON |
|
73 |
Trinity-Spadina |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Christine McGirr |
CANDIDATE |
CON |
|
73 |
Trinity-Spadina |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Stephen LaFrenie |
CANDIDATE |
GRN |
|
73 |
Trinity-Spadina |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Christine Innes |
CANDIDATE |
LIB |
|
73 |
Trinity-Spadina |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Olivia Chow |
INCUMBENT |
NDP |
|
74 |
Hamilton East-Stoney Creek |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Wayne Marston |
INCUMBENT |
NDP |
|
74 |
Hamilton East-Stoney Creek |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Larry Di Ianni |
CANDIDATE |
LIB |
|
74 |
Hamilton East-Stoney Creek |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
CANDIDATE |
GRN |
||
74 |
Hamilton East-Stoney Creek |
3.0 |
Hamilton |
ONTARIO |
Frank Rukavina |
CANDIDATE |
CON |
|
75 |
Vaughan |
3.0 |
Vaughan |
ONTARIO |
Richard Lorello |
CANDIDATE |
CON |
|
75 |
Vaughan |
3.0 |
Vaughan |
ONTARIO |
Adrian Visentin |
CANDIDATE |
GRN |
|
75 |
Vaughan |
3.0 |
Vaughan |
ONTARIO |
Maurizio Bevilacqua |
INCUMBENT |
LIB |
|
75 |
Vaughan |
3.0 |
Vaughan |
ONTARIO |
Vicky Wilkin |
CANDIDATE |
NDP |
|
76 |
Richmond (BC) |
3.0 |
Richmond |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
NDP |
||
76 |
Richmond (BC) |
3.0 |
Richmond |
BRITISH COLUMBIA |
Raymond Chan |
INCUMBENT |
LIB |
|
76 |
Richmond (BC) |
3.0 |
Richmond |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
GRN |
||
76 |
Richmond (BC) |
3.0 |
Richmond |
BRITISH COLUMBIA |
Alice Wong |
CANDIDATE |
CON |
|
77 |
Vancouver Centre |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Michael Byers |
CANDIDATE |
NDP |
|
77 |
Vancouver Centre |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Hedy Fry |
INCUMBENT |
LIB |
|
77 |
Vancouver Centre |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Adriane Carr |
CANDIDATE |
GRN |
|
77 |
Vancouver Centre |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Lorne Mayencourt |
CANDIDATE |
CON |
|
78 |
Calgary Centre |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Tyler Kinch |
CANDIDATE |
NDP |
|
78 |
Calgary Centre |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Heesung Kim |
CANDIDATE |
LIB |
|
78 |
Calgary Centre |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Natalie Odd |
CANDIDATE |
GRN |
|
78 |
Calgary Centre |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Lee Richardson |
INCUMBENT |
CON |
|
79 |
New Westminster-Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Dawn Black |
INCUMBENT |
NDP |
|
79 |
New Westminster-Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Michelle Hassen |
CANDIDATE |
LIB |
|
79 |
New Westminster-Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Marshall Smith |
CANDIDATE |
GRN |
|
79 |
New Westminster-Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Yonah Martin |
CANDIDATE |
CON |
|
80 |
LaSalle-Emard |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Amy Darwish |
CANDIDATE |
NDP |
|
80 |
LaSalle-Emard |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Lise Zarac |
CANDIDATE |
LIB |
|
80 |
LaSalle-Emard |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
80 |
LaSalle-Emard |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Beatrice Quay Pepper |
CANDIDATE |
CON |
|
80 |
LaSalle-Emard |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=35e0ef21-d769-473f-9064-7772a509c28d |
CANDIDATE |
BQ |
|
81 |
St. Paul's |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Heather Jewell |
CANDIDATE |
CON |
|
81 |
St. Paul's |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Justin Erdman |
CANDIDATE |
GRN |
|
81 |
St. Paul's |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Carolyn Bennett |
INCUMBENT |
LIB |
|
81 |
St. Paul's |
3.0 |
Toronto |
ONTARIO |
Anita Agrawal |
CANDIDATE |
NDP |
|
82 |
Saint-Lambert |
3.0 |
Longeueil |
QUEBEC |
Josée Beaudin |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=dccfad0c-cd2c-48db-92fb-a62947eac15f |
CANDIDATE |
BQ |
82 |
Saint-Lambert |
3.0 |
Longeueil |
QUEBEC |
Patrick Clune |
CANDIDATE |
CON |
|
82 |
Saint-Lambert |
3.0 |
Longeueil |
QUEBEC |
Diane Joubert |
CANDIDATE |
GRN |
|
82 |
Saint-Lambert |
3.0 |
Longeueil |
QUEBEC |
Roxane Stanners |
CANDIDATE |
LIB |
|
82 |
Saint-Lambert |
3.0 |
Longeueil |
QUEBEC |
Richard Marois |
CANDIDATE |
NDP |
|
83 |
Kitchener Centre |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Oz Cole Arnal |
CANDIDATE |
NDP |
|
83 |
Kitchener Centre |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Karen Redman |
INCUMBENT |
LIB |
|
83 |
Kitchener Centre |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
John Bithell |
CANDIDATE |
GRN |
|
83 |
Kitchener Centre |
3.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Stephen Woodworth |
CANDIDATE |
CON |
|
84 |
Delta-Richmond-East |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
John Cummins |
INCUMBENT |
CON |
|
84 |
Delta-Richmond-East |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Szilvia Barna |
CANDIDATE |
NDP |
|
84 |
Delta-Richmond-East |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Dana Miller |
CANDIDATE |
LIB |
|
84 |
Delta-Richmond-East |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Matt Laine |
CANDIDATE |
GRN |
|
85 |
Rosemont-La Petite-Patrie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Alexandre Boulerice |
CANDIDATE |
NDP |
|
85 |
Rosemont-La Petite-Patrie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Marjorie Théodore |
CANDIDATE |
LIB |
|
85 |
Rosemont-La Petite-Patrie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
85 |
Rosemont-La Petite-Patrie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
CON |
||
85 |
Rosemont-La Petite-Patrie |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Bernard Bigras |
http://www.bernardbigras.qc.ca/site/index.asp?b=true&mid=1&d=1 |
INCUMBENT |
BQ |
86 |
Port Moody-Westwood-Port Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
James Moore |
INCUMBENT |
CON |
|
86 |
Port Moody-Westwood-Port Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
GRN |
||
86 |
Port Moody-Westwood-Port Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Ron McKinnon |
CANDIDATE |
LIB |
|
86 |
Port Moody-Westwood-Port Coquitlam |
3.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
NDP |
||
87 |
Honore-Mercier |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Gérard Labelle |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=03413854-d90e-4414-8c8e-0af3f2c65b18 |
CANDIDATE |
BQ |
87 |
Honore-Mercier |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
87 |
Honore-Mercier |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
François Pilon |
CANDIDATE |
NDP |
|
87 |
Honore-Mercier |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Pablo Rodriguez |
INCUMBENT |
LIB |
|
87 |
Honore-Mercier |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Rodrigo Alfaro |
CANDIDATE |
CON |
|
88 |
Halifax West |
3.0 |
Halifax |
NOVA SCOTIA |
Tamara Lorincz |
CANDIDATE |
NDP |
|
88 |
Halifax West |
3.0 |
Halifax |
NOVA SCOTIA |
Geoff Regan |
INCUMBENT |
LIB |
|
88 |
Halifax West |
3.0 |
Halifax |
NOVA SCOTIA |
CANDIDATE |
GRN |
||
88 |
Halifax West |
3.0 |
Halifax |
NOVA SCOTIA |
Rakesh Koshla |
CANDIDATE |
CON |
|
89 |
Calgary West |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Teale Phelps Bondaroff |
CANDIDATE |
NDP |
|
89 |
Calgary West |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Jennifer Pollock |
CANDIDATE |
LIB |
|
89 |
Calgary West |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Randall Weeks |
CANDIDATE |
GRN |
|
89 |
Calgary West |
3.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Rob Anders |
INCUMBENT |
CON |
|
90 |
Vancouver South |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Wai Young |
CANDIDATE |
CON |
|
90 |
Vancouver South |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
GRN |
||
90 |
Vancouver South |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Ujjal Dosanjh |
INCUMBENT |
LIB |
|
90 |
Vancouver South |
3.0 |
Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
NDP |
||
91 |
Edmonton-Leduc |
3.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Hana Razga |
CANDIDATE |
NDP |
|
91 |
Edmonton-Leduc |
3.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Donna Lynn Smith |
CANDIDATE |
LIB |
|
91 |
Edmonton-Leduc |
3.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
CANDIDATE |
GRN |
||
91 |
Edmonton-Leduc |
3.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
James Rajotte |
INCUMBENT |
CON |
|
92 |
Lac-Saint-Louis |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=654346f3-a749-4953-a4dc-e002fe28087a |
CANDIDATE |
BQ |
|
92 |
Lac-Saint-Louis |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Andrea Paine |
CANDIDATE |
CON |
|
92 |
Lac-Saint-Louis |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Peter Graham |
CANDIDATE |
GRN |
|
92 |
Lac-Saint-Louis |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Francis Scarpaleggia |
INCUMBENT |
LIB |
|
92 |
Lac-Saint-Louis |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Dan Quinn |
CANDIDATE |
NDP |
|
93 |
Hochelaga |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Jean-Claude Rocheleau |
CANDIDATE |
NDP |
|
93 |
Hochelaga |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Diane Dicaire |
CANDIDATE |
LIB |
|
93 |
Hochelaga |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
93 |
Hochelaga |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Luc Labbe |
CANDIDATE |
CON |
|
93 |
Hochelaga |
3.0 |
Montreal |
QUEBEC |
Réal Ménard |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=d49de581-e470-46ac-8da3-8a4907f25cc0 |
INCUMBENT |
BQ |
94 |
Laval |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Jean-Pierre Bélisle |
CANDIDATE |
CON |
|
94 |
Laval |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
CANDIDATE |
NDP |
||
94 |
Laval |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Alia Haddad |
CANDIDATE |
LIB |
|
94 |
Laval |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
94 |
Laval |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Nicole Demers |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=081d1413-d9bd-42b6-930f-6980785eaf24 |
INCUMBENT |
BQ |
95 |
Fleetwood-Port Kells |
2.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Nao Fernando |
CANDIDATE |
NDP |
|
95 |
Fleetwood-Port Kells |
2.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Brenda Locke |
CANDIDATE |
LIB |
|
95 |
Fleetwood-Port Kells |
2.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
CANDIDATE |
GRN |
||
95 |
Fleetwood-Port Kells |
2.0 |
Greater Vancouver |
BRITISH COLUMBIA |
Nina Grewal |
INCUMBENT |
CON |
|
96 |
Nepean-Carleton |
2.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Pierre Poilievre |
INCUMBENT |
CON |
|
96 |
Nepean-Carleton |
2.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Lori Gadzala |
CANDIDATE |
GRN |
|
96 |
Nepean-Carleton |
2.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
Ed Mahfouz |
CANDIDATE |
LIB |
|
96 |
Nepean-Carleton |
2.0 |
Ottawa |
ONTARIO |
http://philbrowninfo.blogspot.com/2008/09/about-phil-brown.html |
CANDIDATE |
NDP |
|
97 |
Edmonton Centre |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Donna Martyn |
CANDIDATE |
NDP |
|
97 |
Edmonton Centre |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Jim Wachowich |
CANDIDATE |
LIB |
|
97 |
Edmonton Centre |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
David J. Parker |
CANDIDATE |
GRN |
|
97 |
Edmonton Centre |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Laurie Hawn |
INCUMBENT |
CON |
|
98 |
Edmonton-Spruce Grove |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Rona Ambrose |
INCUMBENT |
CON |
|
98 |
Edmonton-Spruce Grove |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
CANDIDATE |
GRN |
||
98 |
Edmonton-Spruce Grove |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Chris Austin |
CANDIDATE |
LIB |
|
98 |
Edmonton-Spruce Grove |
2.0 |
Edmonton |
ALBERTA |
Barb Phillips |
CANDIDATE |
NDP |
|
99 |
Laval-Les Iles |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Zahia El-Masri |
CANDIDATE |
NDP |
|
99 |
Laval-Les Iles |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Raymonde Folco |
INCUMBENT |
LIB |
|
99 |
Laval-Les Iles |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |
||
99 |
Laval-Les Iles |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Agop T. Evereklian |
CANDIDATE |
CON |
|
99 |
Laval-Les Iles |
2.0 |
Laval |
QUEBEC |
Mohamedali Jetha |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=52264085-6c8e-4b0d-a471-6869e56cbc80 |
CANDIDATE |
BQ |
100 |
Kitchener-Conestoga |
2.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Harold Albrecht |
CANDIDATE |
CON |
|
100 |
Kitchener-Conestoga |
2.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Jamie Kropf |
CANDIDATE |
GRN |
|
100 |
Kitchener-Conestoga |
2.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Orlando Da Silva |
INCUMBENT |
LIB |
|
100 |
Kitchener-Conestoga |
2.0 |
Kitchener |
ONTARIO |
Rod McNeil |
CANDIDATE |
NDP |
|
101 |
Oakville |
2.0 |
Oakville |
ONTARIO |
Michelle Bilek |
CANDIDATE |
NDP |
|
101 |
Oakville |
2.0 |
Oakville |
ONTARIO |
Bonnie Brown |
INCUMBENT |
LIB |
|
101 |
Oakville |
2.0 |
Oakville |
ONTARIO |
Blake Poland |
CANDIDATE |
GRN |
|
101 |
Oakville |
2.0 |
Oakville |
ONTARIO |
Terence Young |
CANDIDATE |
CON |
|
102 |
Winnipeg South |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
Rod Bruinooge |
CANDIDATE |
CON |
|
102 |
Winnipeg South |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
John Loewen |
INCUMBENT |
LIB |
|
102 |
Winnipeg South |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
Sean Robert |
CANDIDATE |
NDP |
|
102 |
Winnipeg South |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
David Cosby |
CANDIDATE |
GRN |
|
103 |
Cambridge |
2.0 |
Cambridge |
ONTARIO |
Max Lombardi |
CANDIDATE |
NDP |
|
103 |
Cambridge |
2.0 |
Cambridge |
ONTARIO |
Gord Zeilstra |
CANDIDATE |
LIB |
|
103 |
Cambridge |
2.0 |
Cambridge |
ONTARIO |
CANDIDATE |
GRN |
||
103 |
Cambridge |
2.0 |
Cambridge |
ONTARIO |
Gary Goodyear |
INCUMBENT |
CON |
|
104 |
St. Catharines |
2.0 |
St. Catharines |
ONTARIO |
GEORGE Addison |
CANDIDATE |
NDP |
|
104 |
St. Catharines |
2.0 |
St. Catharines |
ONTARIO |
Walt Lastewka |
INCUMBENT |
LIB |
|
104 |
St. Catharines |
2.0 |
St. Catharines |
ONTARIO |
CANDIDATE |
GRN |
||
104 |
St. Catharines |
2.0 |
St. Catharines |
ONTARIO |
Rick Dykstra |
CANDIDATE |
CON |
|
105 |
Winnipeg North |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
Ray Larkin |
http://www.conservative.ca/?section_id=1051&linkTo=true&districtId=1681 |
CANDIDATE |
CON |
105 |
Winnipeg North |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
CANDIDATE |
GRN |
||
105 |
Winnipeg North |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
Marcelle Marion |
CANDIDATE |
LIB |
|
105 |
Winnipeg North |
2.0 |
Winnipeg |
MANITOBA |
Judy Wasylycia-Leis |
INCUMBENT |
NDP |
|
106 |
Calgary Southwest |
2.0 |
Calgary |
ALBERTA |
CANDIDATE |
GRN |
||
106 |
Calgary Southwest |
2.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Marlene LaMontagne |
CANDIDATE |
LIB |
|
106 |
Calgary Southwest |
2.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Holly Heffernan |
CANDIDATE |
NDP |
|
106 |
Calgary Southwest |
2.0 |
Calgary |
ALBERTA |
Stephen J. Harper |
INCUMBENT |
CON |
|
107 |
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles |
2.0 |
Charlesbourg |
QUEBEC |
Denis Courteau |
http://www.presentpourlequebec.org/Candidat.aspx?id=9946e474-f58b-4d73-99aa-7b8ded0f2259 |
CANDIDATE |
BQ |
107 |
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles |
2.0 |
Charlesbourg |
QUEBEC |
CANDIDATE |
LIB |
||
107 |
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles |
2.0 |
Charlesbourg |
QUEBEC |
Anne-Marie Day |
CANDIDATE |
NDP |
|
107 |
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles |
2.0 |
Charlesbourg |
QUEBEC |
Daniel Petit |
INCUMBENT |
CON |
|
107 |
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles |
2.0 |
Charlesbourg |
QUEBEC |
CANDIDATE |
GRN |